St. Stephen College LogoInternational Baccalaureate Logo
Intranet
Separater
Separater
Separater
Separater
Students' Achievements


  Dec 2018

   COLLEGE ORCHESTRA
   2018 HK Youth Music Interflows
   Symphony Orchestra Contest
   GOLD AWARD
   1C Lam Chung Yin
   1C Tang Ching Daniel
   1C Wong Ying Yan
   1D Luk Anson
   1D Wong Kay
   1H Lee Hoi Ching Curtis
   1H Lu Tsz Kwan Rachel
   1H Wong Tan Yiu Lucy
   1J Chan Yin Hei Daniel
   1L Leung Man Lok Merlot
   1L Tsang Alyssa
   1Y Lau Cheuk Fung
   1Y Mok Harvey Ka Chung
   2C Chan Justin Hin Yat
   2C Shen Yau Leong
   2C Chan Yin Yan
   2C Chen Sihui
   2C Chong Lok Ming Emily
   2C Lee Hui Yi
   2C Wong Cheuk Hang Joyce
   2D Li Tianxi
   2D Li Zhenyu
   2D Mok Benedict Ka Hong
   2H Chan Pak Yin Anson
   2H Lau Ching Yu
   2H Leung Chun Hei
   2H Leung Ting Fui
   2H Lui Yue Heng
   2H Huang Helene Heling
   2H Leung Cheuk Chi
   2J Lee Yat Fung
   2J Li Wayne Jason
   2J Yu Chi Yiu Alden
   2J Cheng Wan Ki
   2L Fung Lap Yin
   2L Lau Owen Caleb
   2Y Law Chi Lok
   2Y Leung Yat Him
   2Y Tsang Tsz Him Kevin
   2Y Wong Yat Ming
   2Y Lam Yin Tung
   2Y Yang Shu Ching Zoe
   3C Wong Kai Chit Jack
   3D Ko Myles
   3H Cheung Marcus Pui Yat
   3J Ng Yui Hang
   3L Chan Wing Hei Phoebus
   3L Chau Yuen
   3L Chow Man Huen
   3L Leung Tung Yan Angela
   3L Lim Chloe Chelsea
   3Y Mak Wing Yan Joyce
   4H Zhou Flora
   4J Lee Hong Kiu
   4J Tse Wai Chi
   4L Chow Darren Matthew
   4L So Hiu Leong
   4Y Tung Shu Ting
   4Y Ho Sze Yeuk
   4Y Luk Wan Ying
   5C Wu Qiu Ting
   5D Liu Chun Kei
   5H Choi Hin Hang
   5H Lee Ka Yin
   5J Wong Yu Lam
   5L To Wing Yiu
   5Y Ng Tin Wing
   5Y So Ho Ming
   5Y Cheung Tsz Yau
   5Y Kwok Wing Yan Kelly


  Nov 2018

   COLLEGE CHOIR
   2018 HK International a Cappella Contest
   School Vocal Band
   ‘Prayers’ won
   CHAMPION
   BEST PRESENTATION AWARD
   GOLD DIPLOMA (Final)
   GOLD DIPLOMA (Heat)

   School Choir Ensemble
   ‘The Gents’ won
   SILVER DIPLOMA (Final)
   SILVER DIPLOMA (Heat)

   ‘ACCADECKJEMVAL’ won
   BRONZE DIPLOMA (Heat)

   ‘Joy Chord’ won
   BRONZE DIPLOMA (Heat)

   COLLEGE STRING CHAMBER
   2018 HK Youth Music Interflows
   String Orchestra Contest
   SILVER AWARD
   1C Lam Chung Yin
   1C Wong Ying Yan
   1D Luk Anson
   1H Lu Tsz Kwan Rachel
   1H Wong Tan Yiu Lucy
   2C Chan Justin Hin Yat
   2C Shen Yau Leong
   2C Chen Sihui
   2C Lee Hui Yi
   2C Wong Cheuk Hang Joyce
   2D Li Zhenyu
   3C Wong Kai Chit Jack
   3H Cheung Marcus Pui Yat
   3L Lim Chloe Chelsea
   4J Tse Wai Chi
   4Y Luk Wan Ying
   5J Wong Yu Lam
   5L To Wing Yiu
   5Y Ng Tin Wing
   5Y Kwok Wing Yan Kelly

   COLLEGE SYMPHONIC BAND
   10th Winter Band Festival
   Senior Division
   GOLD AWARD
   1C Tang Ching Daniel
   1D Kwok Hiu Yan
   1H Ng Yui Chung Joseph
   1H Lu Jing Yiu Eugenie
   1H Wong Tan Yiu Lucy
   1L Chu Enoch
   1L Leung Man Lok Merlot
   1L Tsang Alyssa
   1Y Lau Cheuk Fung
   1Y Zhang Woran
   2C Chan Yin Yan
   2C Chong Lok Ming Emily
   2C Wong Tsz Kwan
   2D Ngan Tsz Ying Audrey
   2H Lau Ching Yu
   2H Leung Chun Hei
   2H Leung Ting Fui
   2H Leung Toby E-Hei
   2H Lui Yue Heng
   2H Yeung Andy Chi Chun
   2H Yu Daniel Zhengxuan
   2H Leung Cheuk Chi
   2H Ng Sai Yi
   2J Lai Ka Shun Wesley
   2J Li Wayne Jason
   2J Cheng Wan Ki
   2J Ling Shiying
   2L Chan Chun Hin
   2L Fung Lap Yin
   2L To Melvin
   2Y Leung Yat Him
   2Y Wong Yat Ming
   2Y Yeung Lai Him
   2Y Lam Yin Tung
   2Y Yang Shu Ching Zoe
   3H Lau Jerod Dorian
   3J Fung Justin Long Hin
   3J Ng Yui Hang
   3L Chan Wing Hei Phoebus
   3L Lee Chun Hei Max
   3L Chow Man Huen
   3L Leung Tung Yan Angela
   3Y Mak Wing Yan Joyce
   3Y Wong Lok Yiu Candice
   4H Tao Wan Ki
   4J Lee Hong Kiu
   4L So Hiu Leong
   4L Lam Lok Yiu Josie
   4Y Tung Shu Ting
   4Y Ho Sze Yeuk
   5C Wu Qiu Ting
   5D Liu Chun Kei
   5D Xu Lihuan
   5D Leung Sin Ying
   5D Wong Carol Kin-ning
   5H Choi Hin Hang
   5H Lee Ka Yin
   5L Kwok Hiu Yi
   5Y Ng Tin Wing
   5Y So Ho Ming
   5Y Cheung Tsz Yau

   COLLEGE CHINESE ORCHESTRA
   2018 HK Youth Music Interflows
   Chinese Orchestra Contest
   SILVER AWARD
   1C Zeng Hoi Mei
   1J Tang Ho Long
   2D Yam Lok Yin
   3H Chan Cheuk Kiu Janisa
   3H Xiong Sujie
   3Y Mok Yan Yu
   4Y Tung Shu Ting
   4Y Zafirov Michael Chi
   4Y Luk Wan Ying
   5C Chung Cheuk Yeung Sophia
   5D Lee Sze Choi
   5D Ng Tsz Ying
   5D Zeng Shini
   5J Wong Chun Wing
   5Y Ng Tin Wing
   5Y Kwok Wing Yan Kelly

   COLLEGE CHOIR
   8th Winter Choral Festival
   Mixed Voices Category
   GOLD AWARD
   1Y Ma Jonathan Chung Hei
   2C Chen Sihui
   2C Leung Tsz Ching
   2C Lo Ally Hau Yee
   2D Ngan Tsz Ying Audrey
   2H Yeung Chun Yin Hector
   2H Lam Michelle
   2H Leung Cheuk Chi
   2J Geng Jiayi
   2J Ho Anson Mary
   2J Lee Leanne Cheuk Yan
   2J Ling Shiying
   2J Wu Wen Yin
   2L Hsu Ken
   2L Tang Tin Heng
   2L Lau Yung Fei
   2Y Loo Jor Miu
   3C Au Yeung Leung Yat Bryan
   3C Chad Thomas Edward
   3C Heung Man Leung Sherman
   3C Lee Hanniel
   3C Li Cheung Hei
   3C Wong Kai Chit Jack
   3C Yung Ho Yin
   3D Kwan Yee Kei
   3H Poon Po Kwan Samuel
   3H Wong Chun Fung
   3H Chan Cheuk Kiu Janisa
   3H Ma Wing Yan Josephine
   3J Chen Yufan
   3J Choi Justin Yuet Hei
   3J Mak Ho Yeung
   3J Ng Yui Hang
   3J Shen Ao
   3J Chow Chi Lok
   3J Shu Yeuk Ching Maris
   3L Chan Kwun Yui
   3L Chan Wing Hei Phoebus
   3L See Nicholas
   3L Ng Man Ching Zoey
   3Y Au Kai Long
   3Y Chan Sze Ching
   3Y Cheng Hoi Ching Emma
   3Y Choi Charlene
   3Y Lau Pui Yi
   3Y Mak Wing Yan Joyce
   3Y Mok Hoi Ying Rachel
   3Y Wang Angela
   4C Leung Tsz Lok
   4C Chan Alicia Catherine
   4C Chou Tsz Kam Jennifer
   4C Chow Hoi Tung Hailey
   4D Tse Tsz Wong
   4D Tang Tsz Yau
   4H Fong Kei Long
   4H Tao Wan Ki
   4H Yim Ka Hay
   4H Wong Tsang Jangle
   4J Tse Long
   4J Yu Ching Yan
   4L Chau Wai Toh Matt
   4L So Hiu Leong
   4L Tjhang Suen Ming Putu Gabriel
   4L Yip Ning Hong Lincoln
   4L Chan Lok Yee
   4L Chung Cheuk Laam
   4L Lau Hing Chuk
   4L Wu Wai Ching
   4Y Tung Shu Ting
   4Y Yiu Ching Yuen Whitney
   4Y Ho Hoi Tung
   4Y Ho Wing Gi
   4Y Tse Tsz Kei
   4Y Wong Yu Ting
   4Y Xia Shannon Siqi
   4Y Yi Lin
   5Y Harris Athansor Liu
   5Y Cheung Tsz Yau
   5Y Lam Ching


  Oct 2018

   SWIMMING TEAM
   Inter-school Swimming Competition 2018
   Division III
   
   Overall
   GIRLSC Team-THIRD
   GIRLS Overall–THIRD RUNNER-UP
   
   Grade C 50m x Medley relay–SECOND
   Grade B 50m x Medley relay-Thirdrunner-up
   
   Individual
   3L Leung Tung Yan Angela
   50m Butterfly–Second
   50m Back–Champion
   
   1H Chan Hei Man Rose
   50m Breaststroke–Champion
   100m Breaststroke–Champion
   
   1D Kong Charis
   50m Back-Thirdrunner-up
   
   Relay Grade C 50m x Medley relay–Second
   Relay Grade B 50m x Medley relay-Third runner-up
   
   Inter-school Swimming Competition 2018
   Division II
   Overall
   BOYS C Team-SECOND
   BOYS B Team-SECOND
   Boys Overall-SECOND
   We Will be promoted to D1 next year
   
   Grade C 50m x Freestyle–First runner-up
   Grade B 50m x Medley relay–First runner-up
   
   Individual
   3D Li Chun Yin Gerald
   50m Butterfly–Third runner-up
   
   4Y Leung Chin Long
   50m Butterfly–Champion
   200m Individual Medley-Second
   
   4H Chan Cheung Hei
   50m Breaststroke-Third runner-up
   
   4D Lam Wai Lok
   200m Freestyle–Champion
   100m Freestyle-Second
   
   1L Chu Lok Yin
   50m Backstroke–Third
   
   2H Ho Ivan Bellagio Yui
   100m Freestyle–Third runner-up

 
E-mail